Taniec współczesny – historia tańca w Polsce i Szczecinie

Taniec współczesny w Szczecinie ma swoją piękną historię, jednak historia ta, jak każda inna ma swoje głębokie korzenie, wątki które sięgają znacznie dalej i znacznie głębiej. Mowa tu historii tańca współczesnego w Polsce, w kraju, w który ta forma tańca ma swoją długą historię. A jaką … o tym w poniższym tekście.

Idea tańca współczesnego na świecie

Przypomnijmy, że taniec współczesny połączenie baletu z indywidualnym postrzeganiem tańca artysty. Oznacza to, iż twórcy tańca współczesnego w większości wywodzą się z baletu, który nie tylko opanowali, ale też zaczęli go wykorzystywać do własnych celów, do tworzenia własnych ruchów, kroków, stylu ubierania się oraz muzyki. To w oparciu o inne style tańca takie jak jazz oraz swing dało podstawy do stworzenia tańca współczesnego.

Taniec współczesny narodził się na przełomie XIX i XX wieku w Europie, jednak jego pełny rozkwit nastąpił dopiero po 1930 roku, gdy trafił do Stanów Zjednoczonych. Wszystko za sprawą trzech kobiet Isadory Dunca, Ruth St. Denis oraz Marty Grahama. Pierwsza dama była jedną z pierwszych osób w historii, która swoim podejściem, zaangażowaniem i poglądami rozpoczęła rewolucję w postrzeganiu tańca. Druga dama odrzuciła wszelkie narzucone koncepcje taneczne, po to by, tworzyć własny styl oparty na emocjach i poglądach. Trzecia dama zaś uważała, że najważniejsze w tańcu są emocje, to co się czuje i to co pragnie się wyrazić. Cała reszta to niepotrzebny schemat. Poglądy, podejście, zaangażowanie i styl tych kobiet sprawił, że powstał taniec współczesny jaki dziś znamy.    

Historia tańca współczesnego w Polsce

Nauka tańca w Szczecinie i każdym innym miejscu nie wzięła się znikąd. Każdy obecny nauczyciel ma swoje korzenie i ludzi od których się uczył. Swoją historię na badzie której się uczył i rozwijał. W przypadku tańca współczesnego historia ta rozpoczęła się w 1973 roku.

Rok 1973 roku to data założenia Polskeigo Teatru Tańca – Balet Poznański przez choreografa Conrada Drzewieckiego. Teatr miał za zadanie zrzeszać artystów, solistów oraz wybitne osobowości, które w swojej sztuce łączą nastrojową klasykę ze współczesnymi trendami. Przejawem takiego podejścia było angażowanie w choreografie muzyki klasycznej, jak np. Chopin oraz Bach, a także muzykę nowoczesną jak Pink Floyd oraz The Beatles. Niestety ze względu na trudną sytuację polityczno-społeczną ogromny potencjał teatru był marnowany i niedoceniany nie tylko przez władze, ale również odbiorców. Nie złamało to jednak Drzewieckiego, który w poszukiwaniu nowych i nieznanych dotąd form ruchu stworzył wiele klasycznych spektakli, a w tym „Ognisty ptak”, „Adagio na smyczki i organy”, „Krzesany” czy też „Yesterday”.

Mówiąc o historii tańca współczesnego w Polsce nie można nie wspomnieć o Śląskim Teatrze Tańca założonym w 1991 roku w Bytomiu. Pomimo swojej intrygującej lokalizacji teatr ten bardzo szybko pojawił się na językach wielu polskich i zagranicznych mediów. Wszystko za sprawą dziewięcioosobowej ekipy, która wzbudzała zachwyt i zainteresowanie wszędzie tam gdzie się pojawiła. Nie zależnie czy w Polsce, czy poza granicami kraju czy Europy tancerze ze Śląskiego Teatru Tańca wszędzie wzbudzali podziw. Powodem takiego odbioru były nowoczesne choreogrefie, wyrazisty styl i nawiązania do ludowych tradycji. Artyści nie tylko pięknie tańczyli, ale wiedzieli również jak zadbać o detale tak, by wyróżniać się z tłumu i przy okazji promować własną tradycję. Pomysł ten bardzo szybko spotkał się z aprobatą.       

W historii polskiego tańca współczesnego znajdziemy wiele innych mniejszych lub większych teatrów lub szkół tańca, które miał wpływ na rozwój tańca współczesnego w Polsce. Jednak nie ujmując nic nikomu, te dwie powyższe wydeptały solidną drogę dla innych szkół, tancerzy i artystów. A jak było z tańcem współczesnym w Szczecinie?

A taniec współczesny w Szczecinie?

Scena taneczna w naszym mieście jest dość spora i znajdziemy w niej dużo różnych styli tańca, od klasykę po współczesny i street danceowy. Niewiele osób jednak wie, że taniec w Szczecinie ma swoją historię. My opowiemy o tańcu współczesnym, gdyż jest to nasza domena.

Niepodważalny wpływ na rozwój tańca współczesnego w Szczecinie ma niewątpliwie ma Marzena Kostrzewska – założycielka szkoły tańca w Szczecinie o nazwie Szyk.  Pani Marzena jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz dyplomowanym pedagogiem tańca, który ze sztuką związana jest od najmłodszych lat. Tańcem zainteresowała się w wieku ośmiu lat, gdy pierwszy raz miała styczność z baletem i tańcem współczesnym. Wtedy właśnie postanowiła rozwijać i realizować się w tej sferze. Zapał, ambicje i ciężka praca zaprowadziły ją nie tylko na parkiet w niemal wszystkich Polskich miastach, ale również na parkiety zagraniczne do Szwajcarii, Chorwacji, Włoch i Japonii. Posiadając lata doświadczeń oraz wysokie umiejętności w 1995 roku postanowiła założyć szkołę, w której prowadzić będzie taniec dla dzieci w Szczecinie. Pomysł ten szybko stał się rzeczywistością i przybrał formę klubu tańca – Szyk. Klub ten funkcjonuje do dnia dzisiejszego i skupia wokół siebie jednych z najbardziej utytułowanych tancerzy nie tylko w Szczecinie, ale również w Polsce.

Historia tańca współczesnego bogata jest w wyjątkowe zdarzenia, wydarzenia, okoliczności i sytuacje, my zaprezentowaliśmy ich zaledwie namiastkę. Dowodzi to temu jak piękny i niezwykły jest taniec współczesny, który nieprzerwanie przez te wszystkie lata się rozwija i przyciąga coraz więcej osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *